Συμμετοχή στη δράση για την Ολυμπιακή Εκεχειρία

Εγώ και εσύ μαζί, για ένα κόσμο ειρηνικό, χωρίς βία και ρατσισμό

Το Γυμνάσιο Μελίτης διοργάνωσε κάποιες δραστηριότητες σχετικές με τα μαθήματα που διδάσκονται.

Οι μαθητές που συμμετείχαν :

1. Λιάσος Κωνσταντίνος
  2. Νόικος Άγγελος
  3. Λιόντη Χριστίνα
  4. Παράσχου Σταυρούλα
  5. Αγγέλου Ευρυπίδης
  6. Άιτα Ιωάννα
  7. Ζαφειρίδου Αντωνία
  8. Γιαπράκη Ελένη
  9. Δεληγιώργη Παρθένα
  10. Δόλιου Ευαγγελία
  11. Ευαγγέλου Ασπασία
  12. Παναγιωτίδου Αγάπη

Και πιο συγκεκριμένα :

Δράση 1η : Έκθεση πινάκων ζωγραφικής σχετικές με τον πόλεμο και την ειρήνη. Η ιδέα προήλθε από το μάθημα Νεοελληνικής Γλώσσας της Γ΄ Γυμνασίου, που διδάσκει η κΤόρου Ευαγγελία. Στην ενότητα 5 (πόλεμος και ειρήνη) σκοπός του μαθήματος ήταν πως μπορεί ο καθένας μας και όλοι μαζί να αγωνιστούμε για την αποτροπή του πολέμου και την επικράτηση της ειρήνης.

Activity-olympic-peace 05-2014 (9)

Activity-olympic-peace 05-2014 (8)

Activity-olympic-peace 05-2014 (5)

Activity-olympic-peace 05-2014 (7)

Activity-olympic-peace 05-2014 (4)

Δράση 2 :  Έγινε επίσης ομιλία για την ειρήνη και τον πόλεμο. Οι μαθητές εξέφρασαν τις σκέψεις τους και τις απόψεις τους

Activity-olympic-peace 05-2014 (29)

και παρήγαγαν σε συνεργασία με τη συντονίστρια κ. Παρασκευή Στυλιανίδου το παρακάτω κείμενο :

Ειρήνη, τι όμορφη λέξη ! Και πόση χαρά περικλείει μέσα της.

Ας σκεφτούμε λίγο. Κρύβεται μέσα σ? ένα χαμόγελο ενός παιδιού. Κρύβεται μέσα στην πρωινή ηλιαχτίδα , κρύβεται μέσα στο ολόδροσο μπουμπούκι που  φυτρώνει στην άκρη του δρόμου.

Ειρήνη είναι η ζωή, ειρήνη είναι το καθημερινό πρωινό που ξυπνάμε να πάμε στη δουλειά.

Και δεν είναι τυχαίο που όλα τα αξιοθαύμαστα έργα της ανθρωπότητας γίνανε σε περιόδους ειρήνης.

Σε τέτοιες ειρηνικές εποχές υπάρχει ευημερία. Ο κόσμος ασχολείται με τις δουλειές του. Υπάρχει αρμονική συνύπαρξη μεταξύ των ανθρώπων. Δε ξοδεύομαστε σε έριδες, δε σπαταλιόμαστε σε διαμάχες. Και μαζί με την ευημερία έρχεται και η πνευματική ανάπτυξη. Και μεγαλουργούν οι καλλιτέχνες και οι πνευματικοί άνθρωποι.

Σε περίοδο ειρήνης χτίστηκε ο Παρθενώνας, σε περίοδο ειρήνης έγιναν οι ανακαλύψεις και οι εφευρέσεις. Σε περιόδους ειρήνης γράφτηκαν τα καλύτερα βιβλία.

Αλλά όταν υπάρχει πόλεμος, η βία κυριαρχεί. Ο φόβος πλανάται πάνω στις ψυχές. Με τι διάθεση λοιπόν να δημιουργήσεις ; Το μαύρο κυριαρχεί και η επιβίωση ειναι το μόνο μέλημα του κόσμου.

Ο πόλεμος καταστρέφει, τα πάντα μπορεί να ισοπεδωθούν. Και μετά τι ;  χάνεται η ζωή και πού διάθεση για δημιουργία !

Κλονίζονται αξίες, κλονίζονται θεσμοί. Ο πόλεμος είναι η έκφραση των ταπεινότερων ενστίκτων του ανθρώπου. Και όσοι επωφελούνται, οι πολεμοκάπηλοι, ουσιαστικά στρέφονται κατά των συνανθρώπων τους.

Σαν νοήμονες άνθρωποι λοιπόν θα πρέπει να πούμε ΟΧΙ  στον πόλεμο, όχι στη βία.

Γιατί βία δε βρίσκεται μόνο στις εχθροπραξίες. Βρίσκεται στην καθημερηνότητά μας. Όταν υπάρχει βία στην οικογένεια, βία στη γειτονιά, βία στο σχολείο. Είναι ο καθημερινός κρυφός πόλεμος.

Όχι λοιπον στη βία και στον πόλεμο, σε όποια μορφή και να υπάρχει. ..........εκτός ισως από το μαξιλαροπόλεμο.

Δράση 3 : « Η πάλη των 2 λύκων». Μετά από τη μελέτη του έργου «Ελένη» στη Γ? Γυμνασίου, και θέλοντας να κατανοήσουν καλύτερα οι μαθητές τις αντιπολεμικές κραυγές του Ευριπίδη, και με πρωτοβουλία της κ Μανουκάκη Ελένης, δημιούργησαν τη δράση αυτή, με σκοπό να εμβαθύνουν περισσότερο στη διαμάχη του καλού και του κακού και η οποία ξεκινά στη ψυχή του κάθε ανθρώπου.

Και το συμπέρασμα της δράσης : «τον νικητή ΕΣΥ θα αναδείξεις : θα είναι ο λύκος που αποφάσισες να ταΐσεις»

Activity-Sort 03-2014 (4)

Activity-Sort 03-2014 (5)

Δράση 4 : Εκδήλωση για τη γενοκτονία των Ποντίων με ομιλία της εκπαιδευτικού κ Μανουκάκη Ελένης και έκθεση φωτογραφιών. Φωτογραφίες από τον τόπο, την ιστορία και τις ειρηνικές εποχές και την περίοδο ακμής του Πόντου καθώς επίσης και φωτογραφίες από τη γενοκτονία.

Genoktony-day 05-2014 (2)

Genoktony-day 05-2014 (4)

Genoktony-day 05-2014 (5)

Δράση 5: Θεατρικό δρώμενο με θέμα τη σχολική βία. Οι μαθητές και οι μαθήτριες θέλησαν να αναπαραστήσουν σκηνές από τη σχολική ζωή, να κάνουν την καταγγελία τους και να προτείνουν λύση.

Activity-olympic-peace 05-2014 (30)

Activity-olympic-peace 05-2014 (31)

και παρήγαγαν σε συνεργασία με τη συντονίστρια το επισυναπτόμενο βίντεο.

Τετάρτη 14 Μαΐου 2014,

Η υπεύθυνη Συντονίστρια της δράσης για την Ολυμπιακή Εκεχειρία