Εκδηλώσεις με τη λήξη του σχολικού έτους 2012-13

Με τη λήξη του σχολικού έτους 2012-13 πραγματοποιήθηκαν στο Γυμνάσιο Μελίτης οι παρακάτω εκδηλώσεις :

Finish-horodia05-2013 (8)

Έκθεση Τεχνολογίας

Στις 14/5/2013 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Μελίτης η έκθεση ατομικών και ομαδικών έργων της   Α΄ και Β΄ Γυμνασίου στο Μάθημα της Τεχνολογίας. Οι μαθητές μέσα από μια διαδικασία έρευνας, αναζήτησης, αξιολόγησης, επεξεργασίας πληροφοριών, αυτοσχεδιασμού και πρακτικής, παρουσίασαν τα παρακάτω έργα.

Techology-exposition05-2013 (15)

Κωνσταντινίδου Ειρήνη

Καθηγήτρια Τεχνολογίας

Παρουσίαση προγράμματος Διατροφή και Μεταλλαγμένα Προϊόντα

Σκοπός του Προγράμματος μας Διατροφή και Μεταλλαγμένα Προϊόντα ήταν, να αντιληφθούν οι μαθητές και να κατανοήσουν τους κινδύνους που προέρχονται από τα μεταλλαγμένα προϊόντα καθώς επίσης να διαμορφώσουν κριτική στάση και να αποκτήσουν όσο το δυνατόν καλύτερες διατροφικές συνήθειες.

Μεταλλαγμένα θέλουν να «τρυπώσουν» στα χωράφια μας!

Με τη δική σου συμμετοχή έχουμε καταφέρει μαζί να κλείσουμε την πόρτα στα μεταλλαγμένα. Βρισκόμαστε μπροστά σε μία απειλή και πρέπει να δυναμώσουμε ακόμα περισσότερο τη φωνή μας:

Σήμερα παραπάνω από το 90% της σόγιας που καλλιεργείται παγκοσμίως, είναι μεταλλαγμένη και καμία από τις εταιρείες παραγωγής ζωικών προϊόντων διατροφής, δεν δεσμεύεται για τον οριστικό αποκλεισμό της από την παραγωγική της διαδικασία. Το αποτέλεσμα; Τα μεταλλαγμένα να βρίσκονται στο τραπέζι μας πριν καλά-καλά το καταλάβουμε!

Εσύ όμως ξέρεις ήδη ότι η μόνη ασπίδα ενάντια στα μεταλλαγμένα βρίσκεται στην ελληνική γη: Το κουκί, το ρεβίθι, το μπιζέλι και το λούπινο, μπορούν να αντικαταστήσουν μια για πάντα τη σόγια στις ζωοτροφές.

Metallagmena-program

Κωνσταντινίδου Ειρήνη

Καθηγήτρια Τεχνολογίας

Παρουσίαση προγράμματος Παραδοσιακών Χορών

Στις 14/5/2013 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Μελίτης η παρουσίαση του προγράμματος Παραδοσιακών χορών. Οι μαθητές μας παρουσίασαν τις εργασίες σχετικές με τη μουσικοχορευτική παράδοση του τόπου μας, στις οποίες μελέτησαν τα μουσικά όργανα, τις παραδοσιακές φορεσιές και τους χορούς. Στο τέλος της παρουσίασης χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς.

2013-05 Finish-dancing (0)

Μητσκόπουλος Δημήτριος

Καθηγητής Φυσικής Αγωγής

Παρουσίαση προγράμματος Χορωδίας

Στις 14/5/2013 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Μελίτης η παρουσίαση του προγράμματος της χορωδίας μας. Οι μαθητές μας τραγούδησαν το ρεπερτόριο που είχαν ετοιμάσει κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, με τη συνοδεία πιάνου.

Finish-horodia05-2013 (3)

Γκίλου Αργύριος