Επίσκεψη σε εκθέσεις ζωγραφικής στο Δημοτικό Μελίτης

Την Πέμπτη 14 Νοεμβρίου 2013 το Γυμνάσιο Μελίτης σε δύο ομάδες (η πρώτη τα δυο τμήματα της Γ΄ταξης και η δεύτερη οι τάξεις Α΄και Β΄) επισκέφθηκετην έκθεση ζωγραφικής των τελειοφοίτων της σχολής Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών Φλώρινας με θέμα : « Εγένετω Φως». Με αφορμή την έκθεση που φιλοξενείται στον πολυχώρο του Δημοτικού σχολείου και στα πλαίσεια των δραστηριοτήτων του μαθήματος των καλλιτεχνικών δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές να προσεγγίσουν ? να εξοικειωθούν με τον εκθεσιακό χόρο και το εικαστικό έργο των καλλιτεχνών.

Είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε με τους δημιουργούς, να κατανοήσουμε τον προβληματισμό τους, τα κίνητρα δημιουργίας των έργων τους, να γνωρίσουμε τους διαφορετικούς τρόπους έκφρασης ενός καλλιτέχνη με την υϊοθέτηση διαφορετικών τεχνοτροποιών και τέλος να υπογραμίσουμε την βαθύτερη ανάγκη έκφρασης για τον άνθρωπο μέσα απο το εικαστικό παιχνίδι της δημιουργίας αλλά και τη ενασχόληση με τη τέχνη, την φιλοτεχνία.

Η επίσκεψη επαναλήφθηκε στις 5 Δεκέμβρη 2013 με αφορμή μια δεύτερη έκθεση έργων των τελειοφοίτων με θέμα : «Χρονοκάψουλα 2013».

exibition timespace5-12-2013 (0)

exibition timespace5-12-2013 (2)