Εργασίες στο μάθημα Τεχνολογία

Σχολικό έτος 2013-14

Έκθεση κατασκευών στο μάθημα της Τεχνολογίας (Μάιος 2014)

Κατασκευές στο Μάθημα της Τεχνολογίας (Ιούνιος 2014)

Παρασκευή Σαπουνιού

Με  τη  χαρά της  δημιουργίας και του ενθουσιασμού, οι μαθητές της B΄ τάξης του Γυμνάσιου Μελίτης, συμμετείχαν στην Παρασκευή Σαπουνιού  στα πλαίσια του Μαθήματος της Τεχνολογίας (Παραγωγικές Μονάδες).

Κωνσταντινίδου Ειρήνη

Καθηγήτρια Τεχνολογίας

Η Ιστορία του Σαπουνιού

Στο παρελθόν οι άνθρωποι μαγείρευαν σε υπαίθριες φωτιές. Στις υπαίθριες αυτές μεθόδους μαγειρέματος εύκολα τα ζωικά λίπη αναμιγνύονταν με την στάχτη των ξύλων. Έτσι όταν έβρεχε δημιουργούνταν ένα κίτρινο ρυάκι. Όταν το ρυάκι έπεφτε σε ποτάμι όπου έπλεναν οι γυναίκες τα ρούχα παρατήρησαν ότι το υγρό αυτό είχε καθαριστικές ιδιότητες.

Σύμφωνα με ένα μύθο στην αρχαία Ρώμη, ανακάλυψαν ένα καθαριστικό προϊόν στους πρόποδες του Βουνού Sapo. Εκεί υπήρχαν βωμοί όπου θυσιάζονταν τα ζώα στις θρησκευτικές τελετές. Το λειωμένο ζωικό λίπος και η ξύλινη τέφρα ενώνονταν με το νερό με αποτέλεσμα την κατάθεση σαπουνιού στις όχθες του ποταμού Τίβερη. Η χημική αντίδραση ονομάστηκε σαπωνοποίηση ή «saponification» από το όνομα του όρους Sapo και το σαπούνι soap

Αντίθετα με τους Ρωμαίους εμείς οι Έλληνες θεωρούμε ότι η σαπωνοποίηση ανακαλύφθηκε στη Λέσβο. Εκεί στην αρχαιότητα έκαναν θυσίες στην θεά Άρτεμη. Τα ζωικά λίπη, η στάχτη των ξύλων και το νερό της βροχής σχημάτιζαν ένα κίτρινο ρυάκι που κατέληγε στο ποτάμι. Εκεί οι γυναίκες, πλένοντας τα ρούχα, παρατήρησαν τις καθαριστικές του ιδιότητες. Το σαπούνι λοιπόν πηρέ το όνομά του από το όνομα της ποιήτριας Σαπφούς που ζούσε στη Λέσβο.

Βέβαια η ιστορία του σαπουνιού είναι μεγάλη και δεν είναι ξεκάθαρη, έτσι δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά ποιος λαός χρησιμοποίησε πρώτος το σαπούνι.

Ένα σαπωνώδες υλικό έχει βρεθεί σε κυλίνδρους αργίλου, στη Βαβυλώνα, που χρονολογούνται από το 2800 π.Χ. Ενώ ένας αιγυπτιακός πάπυρος από το 1500 π.Χ. περιγράφει μια διαδικασία παραγωγής σαπουνιού.

Οι Κέλτες πιστεύουν ότι ήταν οι πρώτοι άνθρωποι που λούζονταν με το σαπούνι.

Στη Γαλλία πιστεύουν ότι είναι η πρώτη χώρα που χρησιμοποίησε το ελαιόλαδο για την παρασκευή σαπουνιού δημιουργώντας το γνωστό ?castille soap?.

Η Ιταλία, η Ισπανία και η Γαλλία ήταν από νωρίς σημαντικά ευρωπαϊκά κέντρα παραγωγής σαπουνιού.

Οι  Μαθητές  της B΄ Τάξης

του Γυμνασίου Μελίτης

Σχολικό έτος 2012-13

Έκθεση κατασκευών στο μάθημα της Τεχνολογίας (Μάιος 2013)

Κατασκευές στο Μάθημα της Τεχνολογίας (Ιούνιος 2013)

Παρουσίαση προγράμματος Διατροφή και Μεταλλαγμένα Προϊόντα

Σκοπός του Προγράμματος μας Διατροφή και Μεταλλαγμένα Προϊόντα ήταν, να αντιληφθούν οι μαθητές και να κατανοήσουν τους κινδύνους που προέρχονται από τα μεταλλαγμένα προϊόντα καθώς επίσης να διαμορφώσουν κριτική στάση και να αποκτήσουν όσο το δυνατόν καλύτερες διατροφικές συνήθειες.

Μεταλλαγμένα θέλουν να «τρυπώσουν» στα χωράφια μας!

Με τη δική σου συμμετοχή έχουμε καταφέρει μαζί να κλείσουμε την πόρτα στα μεταλλαγμένα. Βρισκόμαστε μπροστά σε μία απειλή και πρέπει να δυναμώσουμε ακόμα περισσότερο τη φωνή μας:

Σήμερα παραπάνω από το 90% της σόγιας που καλλιεργείται παγκοσμίως, είναι μεταλλαγμένη και καμία από τις εταιρείες παραγωγής ζωικών προϊόντων διατροφής, δεν δεσμεύεται για τον οριστικό αποκλεισμό της από την παραγωγική της διαδικασία. Το αποτέλεσμα; Τα μεταλλαγμένα να βρίσκονται στο τραπέζι μας πριν καλά-καλά το καταλάβουμε!

Εσύ όμως ξέρεις ήδη ότι η μόνη ασπίδα ενάντια στα μεταλλαγμένα βρίσκεται στην ελληνική γη: Το κουκί, το ρεβίθι, το μπιζέλι και το λούπινο, μπορούν να αντικαταστήσουν μια για πάντα τη σόγια στις ζωοτροφές.

Metallagmena-program

Σχολικό έτος 2011-12

Έκθεση κατασκευών στο μάθημα της Τεχνολογίας (Μάιος 2012)

Κατασκευές στο Μάθημα της Τεχνολογίας (Ιούνιος 2012)